title

Unutulmaz Podcastler

Arda ve Defne

1
Followers
0
Plays
Unutulmaz Podcastler

Unutulmaz Podcastler

Arda ve Defne

1
Followers
0
Plays
OVERVIEWEPISODESYOU MAY ALSO LIKE

Details

About Us

Haftalık Türkçe sinema podcast'i.İletişim: unutulmazpodcastler [at] gmail [dot] com

Latest Episodes

Uncut Gems: Taş Olurum Yollarında

Yılın son bölümünü ani bir kararla kaydettik, adeta Uncut Gems kadar kaotik ve heyecan fırtınası bir bölüm oldu. Keşke bu dengesizlik arayışımızı yıllar yılı hesaplanmış ve ince ince kurulmuş bir anlatıya yavaşça yedirerek aktarabilseydik, ama bazı kabiliyetler Safdie Kardeşler’e mahsus. Arda’ya göre “yılın en iyi filmi”, Defne’ye göre ise “başyapıt” ile “meh” arası bir yerlerde olan Uncut Gems, kaçırılmaması gereken bir duygulanım tecrübesi, bitmek bilmeyen bir anksiyete atağı, iki saate yayılmış bir Dinamo Kiev karambolü. Önce izleyiniz, kendinize geldikten sonra bizi de dinleyiniz. Yeni yılda hepinize sıhhat, mutluluk ve başarılar diliyorum efendim. Her şey gönlünüzce olsun, her şey dilediğinizce olsun, her şey her zamankinden daha yüce olsun efendim.

61 MIN3 w ago
Comments
Uncut Gems: Taş Olurum Yollarında

Kız Kardeşler: Bana Bir Masal Anlat Baba

Size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Anlat” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “2019’da izlediğiniz en iyi filmlerdenmiş” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Taşra taşra diye kaç bölüm başımızı yediniz, bir daha söyleyin bakalım neden Kız Kardeşler standart bir taşra filmi değil” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Kaç bölümdür podcast yapıyorsunuz, hâlâ ‘agency’ kelimesinin Türkçe karşılayıcısını bulma sancılarınızı dinlemek katiyen enteresan değil” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Ya o karakterin adı Deli Emine değil Deli Hatice, bir de kaç kere umarsızca üstüne basa basa söylemişsiniz” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Defne bir kez daha Emin Alper sinemasına bütünlükçü bir bakış atmış, Arda da ısrarla ‘doğru söylediğini’ tescilleyerek yine bölüme eşsiz katkılarda bulunmuş, yine akla kara ortaya çıktı” demekle... Olur. Buyurun Kız Kardeşler bölümümüze.

52 MIN3 w ago
Comments
Kız Kardeşler: Bana Bir Masal Anlat Baba

Marriage Story: Ya Da Meseleyi Avukatlar Halleder

Bu bölümde “Marriage Story”yi yerden yere vurduk. Boşa koysak dolmadı, doluya koysak almadı; filmi bir orasından bir burasından tuttuk bir yere oturtamadık. En sonunda filmi ameliyat masasına yatırıp uzuvlarına ayırdık, sonra o uzuvları başka şekilde birleştirdik, bu sefer de ortaya çıkan şey Frankenstein gibi eciş bücüş bir şey oldu o da çok çirkin oldu ya. (Biz neden böyle çirkin analojilerde bulunuyoruz? Bunu da tartışmalı.) Son tahlilde “Marriage Story”nin cinsiyetçilik ithamlarının pek de yabana atılmaması gerektiği sonucunu çıkarmış bulunuyoruz. Hadi Noah Baumbach bir tarafa da, bu Arda’yi ne yapacağız? Car car konuşuyor, sanki pek bir şey anlatıyormuş gibi. Ya vallahi Charlie’den beter, yıldık. ARDA IS CANCELLED. Siz bu bölümü dinlerken kendisi “male feminist” ayağı çekip ikinci dalga feministi tiradı atarken etrafındaki herkesi susturmakta beis görmeyen beyaz nobran egoist erkek arketipine oturup oturmadığını sorguluyor olacak.

54 MIN2019 DEC 13
Comments
Marriage Story: Ya Da Meseleyi Avukatlar Halleder

Portrait of a Lady on Fire: Yanıyorum Söndürelim Mi?

Merhaba. Bu bölümümüzde Portrait of a Lady On Fire (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)’ni böyle ciddili falan akademik bir gözle tartıştık. Unutulmaz Podcastler’den SANAT TARİHİ ŞOV! On sekizinci yüzyılın sanat enstitülerinden girildi, ilham perisi kavramı irdelendi, “male gaze” teriminin mucidi Laura Mulvey’e uğrandı, Antik Yunan mitlerinden dönülüp sanatta “agency” tartışmalarından çıkıldı. Bilgi sağanağına tutulduğumuz bu 45 dakikalık şölen, Çehov’un da dediği gibi “Biraz daha sürse ‘Sanat sanat için midir, yoksa sanat toplum için midir’ anlayacaktık.” Dinleyiniz. Defne’nin bahsettiği Linda Nochlin makalesi: https://www.artnews.com/art-news/retrospective/why-have-there-been-no-great-women-artists-4201/

44 MIN2019 DEC 8
Comments
Portrait of a Lady on Fire: Yanıyorum Söndürelim Mi?

Parasite: Sana Bir Önerim Olacak Hayatından Mikiropları At

Parazit (Parasite - Gisaengchung) tartıştığımız yeni bölümümüzle ortamları sallamaya geldik! Bu bölümde neler konuştuk? - HER ŞEYİYLE MÜKEMMEL bir film hakkında podcast yapmanın imkansızlığı, - Parazit’in Us ve Üç Maymun ile çapraz referanslı karşılaştırması, - “Daire” kanalı üzerinden zenginliğin performansı, Aile Şerefi üzerinden zenginliğin ahlaksızlığı okuması, bizim de içselleştirilmiş bir zengin seviciliğe sahip olup olmadığımıza dair sorgulamalar, - “Tabii siz anneleri tarafından size emanet edilen çocuklara her bakımdan yetersiz gördüğünüz bir kadının annelik etmesine şiddetle karşısınız ama” kalıbının anlamı, önemi ve değeri uzerine yersiz bir tartışma. - Parazit’in HARİKA bir film olduğunu söylemiş miydik? Umarız Film Ekimi’nde izlediniz. İzlemediyseniz yakında Başka Sinema’ya geliyor, aman kaçırmayın. İzledikten sonra dönüp bize de bir bakın istedik.

65 MIN2019 OCT 23
Comments
Parasite: Sana Bir Önerim Olacak Hayatından Mikiropları At

Jokzilla: Gotham-New York Gerilim Hattı

Yıllar yılı bekledim hep bir sevgilim olsun diye Espiriden anlamayan kader bir gün gülsün diye Hayat insana her an gülmüyor Hemen bir sevgili vermiyor Kahpe kader sen bana ne zaman güleceksin Ah bir joker bu ele ne zaman vereceksin Kalbe keder halimi ne zaman göreceksin

65 MIN2019 OCT 12
Comments
Jokzilla: Gotham-New York Gerilim Hattı

Hustlers: Mahalleden Tanıdığınız Jenny

(h/t https://ceviri.alternatifim.com/sarkici/jennifer-lopez/jenny-from-the-block) Çocuklar büyüyor ve kadınlar doğuruyor Erkekler çalışmaya gidiyor, bazıları da çalmaya Herkes bir yaşam sağlamak zorunda L O X evet J. Lo evet Bloktan çıktık bu yıl Yokluktan çokluğa gittik bu yıl Herkes taktığım taşlara kızıyor Nereye gittiğimi biliyorum ve nerden olduğumu da Havada LOX duyuyorsun Evet, havaalanındayız d-blokta Bloktan herkesin havalanmaya zorlandığı yerde Yeni bir beyaz t-shirtle , tazesin Hiçbir şeyimiz sahte değil, para kazanıyoruz, konak alıyoruz, kankaları yanımızda getiriyoruz Sahip olduğum taşlar seni aldatmasın Ben hala, hala bloktan Jenny'yim Eskiden çok az şeyim vardı şimdi çok var Nereye gidersem gideyim nerden geldiğimi biliyorum (Bronx'dan!) 'In Living Color' şovu ve film senaryolarından 'On the 6'e J.Lo'ya ve bu manşet klipslerine Miktarlar fazlaca gelirken yerde kaldım Gerçeğim, sanırım sana söylemiştim Gerçekten Oprah'ya gittim Bu sadece benim, hiçbir şey sahte değil, benden nefret etme Aldığın şey gördüklerin Bu şekilde gerçeğe geri dönüyorum, bu işi yaparak Çok büyüdüm Herşey kontrolümde ve bunu seviyorum Dedikodular beni güldürüyor, çocuk Hayatımı ve halkımı seviyorum En başa tanrıyı koyuyorum o zaman gerçek kalmayı unutamam Benim için bu nefes almak gibi Çekleri bozdurmak çaba istiyor Sahip olduğum taşlar seni aldatmasın, şimdi servet Attığın şeyleri geri alıyorsun Doğru rotayı izlesen bile Yıkıcı gençliği yok sayamazsın Bir sure sonra kimle takılacağını biliyorsun Sadece gerçek kal, gelenlerle birlikte En iyisi alçakta durmak, Lox ve J.Lo Bilmiyormuş gibi davranıyorlar, ama biliyorlar

71 MIN2019 SEP 30
Comments
Hustlers: Mahalleden Tanıdığınız Jenny

Midsommar: Sabahlar Uzak, Bu Sevda Tuzak Bana...

Efkarım birikti sığmaz içime Bin sitem etsem de azdır kadere Gülmeyi unutan yaşlı gözlere Mutluluktan haber ver çiçek tacı

72 MIN2019 SEP 9
Comments
Midsommar: Sabahlar Uzak, Bu Sevda Tuzak Bana...

Toy Story 4: Kadersiz Miyim Neyim, Oyuncağın Mıyım Neyim?

Pixar’ın hiiiç mi hiç merakla beklenmeyen, ama beklenmedik şekilde bekleneni vererek yine mendil ıslattıran yeni eseri Toy Story 4’ü tartışmak için mikrofon başındayız. İlk dakikalarda takımlarımızı seçip (Defne: #TeamGabbyGabby, Arda: #TeamForky) başlangıç noktasında yerlerimizi aldıktan sonra bu kıyasıya mücadeleye giriş yapıyoruz. Arda Toy Story 4’ün baby boomer’ların milenyaller üzerinde kurduğu tahakküme tokat niteliğinde bir isyan teşkil ettiğini savunurken, Defne bu filmde eril tahakkümü pekiştiren bir muhafazakarlık kalesi görmekte ısrarcı. Dostane bir havada geçen ama rekabetten ödün vermeyen bu müsabakada yok yok: Toy Story 4’ün Trump Amerikası içindeki yeri de tartışılıyor, varoluşçuluk/bilinç/sahiplik/kölelik ekseninde çıkarımlar da yapılıyor, Pixar filmlerinin toplumsal cinsiyet hususunda katedemediği mesafe de masaya yatırılıyor. Defne’nin Marina Abramović ve Ulay’ın sahte romantizminin ipliğini pazara çıkarmasıyla yükselen gerilim, Key & Peele’in övülmesiyle tatlıya bağlanıyor. Final düdüğü yaklaşırken ise tempo iyice yükseliyor, en sevilen Pixar filmleri ve en overrated/underrated Pixar filmleri sıralamalarıyla nefes kesen bir finale tanıklık ediyoruz. Dinleyiniz.

75 MIN2019 JUN 26
Comments
Toy Story 4: Kadersiz Miyim Neyim, Oyuncağın Mıyım Neyim?

Booksmart: Ohoo Biz Sınıfı Yaktık...

Feci off-brand bir şekilde hiç tatava yapmadan bam bam girdiğimiz bu bölümde, ufak tefek pasif agresifler eşliğinde son günlerin fırtınalar koparan filmi “Booksmart”ı tartışıyoruz. Booksmart, “lisenin sonu filmleri” janrıyla (Pretty in Pink, Dazed and Confused, Superbad, Blockers) nerelerde kesişiyor, nerelerde ayrılıyor? Filmin kadın temsilini, kuir tonlarını, ailelerin ortalıkta gözükmemesini, azınlık eksikliğini, ABD yükseköğrenim sisteminin meritokrasi yanılgısıyla ilişkisini nereye koymalı? Bu fırsattan istifade Freaks and Geeks’in lise hikayeleri anlatırken yaptığı devrimi, Bridesmaids’in “feminist film” etiketini ne denli hak ettiğini, Easy A’deki ailenin mikemmelliğini, Netflix’in romantik komedi atılımını tartışırken Olivia Wilde’ı takdir etmekten geri durmuyoruz. Dinleyiniz.

60 MIN2019 MAY 31
Comments
Booksmart: Ohoo Biz Sınıfı Yaktık...

Latest Episodes

Uncut Gems: Taş Olurum Yollarında

Yılın son bölümünü ani bir kararla kaydettik, adeta Uncut Gems kadar kaotik ve heyecan fırtınası bir bölüm oldu. Keşke bu dengesizlik arayışımızı yıllar yılı hesaplanmış ve ince ince kurulmuş bir anlatıya yavaşça yedirerek aktarabilseydik, ama bazı kabiliyetler Safdie Kardeşler’e mahsus. Arda’ya göre “yılın en iyi filmi”, Defne’ye göre ise “başyapıt” ile “meh” arası bir yerlerde olan Uncut Gems, kaçırılmaması gereken bir duygulanım tecrübesi, bitmek bilmeyen bir anksiyete atağı, iki saate yayılmış bir Dinamo Kiev karambolü. Önce izleyiniz, kendinize geldikten sonra bizi de dinleyiniz. Yeni yılda hepinize sıhhat, mutluluk ve başarılar diliyorum efendim. Her şey gönlünüzce olsun, her şey dilediğinizce olsun, her şey her zamankinden daha yüce olsun efendim.

61 MIN3 w ago
Comments
Uncut Gems: Taş Olurum Yollarında

Kız Kardeşler: Bana Bir Masal Anlat Baba

Size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Anlat” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “2019’da izlediğiniz en iyi filmlerdenmiş” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Taşra taşra diye kaç bölüm başımızı yediniz, bir daha söyleyin bakalım neden Kız Kardeşler standart bir taşra filmi değil” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Kaç bölümdür podcast yapıyorsunuz, hâlâ ‘agency’ kelimesinin Türkçe karşılayıcısını bulma sancılarınızı dinlemek katiyen enteresan değil” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Ya o karakterin adı Deli Emine değil Deli Hatice, bir de kaç kere umarsızca üstüne basa basa söylemişsiniz” demekle olmaz, size Kız Kardeşler hakkındaki düşüncelerimizi anlatalım mı? “Defne bir kez daha Emin Alper sinemasına bütünlükçü bir bakış atmış, Arda da ısrarla ‘doğru söylediğini’ tescilleyerek yine bölüme eşsiz katkılarda bulunmuş, yine akla kara ortaya çıktı” demekle... Olur. Buyurun Kız Kardeşler bölümümüze.

52 MIN3 w ago
Comments
Kız Kardeşler: Bana Bir Masal Anlat Baba

Marriage Story: Ya Da Meseleyi Avukatlar Halleder

Bu bölümde “Marriage Story”yi yerden yere vurduk. Boşa koysak dolmadı, doluya koysak almadı; filmi bir orasından bir burasından tuttuk bir yere oturtamadık. En sonunda filmi ameliyat masasına yatırıp uzuvlarına ayırdık, sonra o uzuvları başka şekilde birleştirdik, bu sefer de ortaya çıkan şey Frankenstein gibi eciş bücüş bir şey oldu o da çok çirkin oldu ya. (Biz neden böyle çirkin analojilerde bulunuyoruz? Bunu da tartışmalı.) Son tahlilde “Marriage Story”nin cinsiyetçilik ithamlarının pek de yabana atılmaması gerektiği sonucunu çıkarmış bulunuyoruz. Hadi Noah Baumbach bir tarafa da, bu Arda’yi ne yapacağız? Car car konuşuyor, sanki pek bir şey anlatıyormuş gibi. Ya vallahi Charlie’den beter, yıldık. ARDA IS CANCELLED. Siz bu bölümü dinlerken kendisi “male feminist” ayağı çekip ikinci dalga feministi tiradı atarken etrafındaki herkesi susturmakta beis görmeyen beyaz nobran egoist erkek arketipine oturup oturmadığını sorguluyor olacak.

54 MIN2019 DEC 13
Comments
Marriage Story: Ya Da Meseleyi Avukatlar Halleder

Portrait of a Lady on Fire: Yanıyorum Söndürelim Mi?

Merhaba. Bu bölümümüzde Portrait of a Lady On Fire (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)’ni böyle ciddili falan akademik bir gözle tartıştık. Unutulmaz Podcastler’den SANAT TARİHİ ŞOV! On sekizinci yüzyılın sanat enstitülerinden girildi, ilham perisi kavramı irdelendi, “male gaze” teriminin mucidi Laura Mulvey’e uğrandı, Antik Yunan mitlerinden dönülüp sanatta “agency” tartışmalarından çıkıldı. Bilgi sağanağına tutulduğumuz bu 45 dakikalık şölen, Çehov’un da dediği gibi “Biraz daha sürse ‘Sanat sanat için midir, yoksa sanat toplum için midir’ anlayacaktık.” Dinleyiniz. Defne’nin bahsettiği Linda Nochlin makalesi: https://www.artnews.com/art-news/retrospective/why-have-there-been-no-great-women-artists-4201/

44 MIN2019 DEC 8
Comments
Portrait of a Lady on Fire: Yanıyorum Söndürelim Mi?

Parasite: Sana Bir Önerim Olacak Hayatından Mikiropları At

Parazit (Parasite - Gisaengchung) tartıştığımız yeni bölümümüzle ortamları sallamaya geldik! Bu bölümde neler konuştuk? - HER ŞEYİYLE MÜKEMMEL bir film hakkında podcast yapmanın imkansızlığı, - Parazit’in Us ve Üç Maymun ile çapraz referanslı karşılaştırması, - “Daire” kanalı üzerinden zenginliğin performansı, Aile Şerefi üzerinden zenginliğin ahlaksızlığı okuması, bizim de içselleştirilmiş bir zengin seviciliğe sahip olup olmadığımıza dair sorgulamalar, - “Tabii siz anneleri tarafından size emanet edilen çocuklara her bakımdan yetersiz gördüğünüz bir kadının annelik etmesine şiddetle karşısınız ama” kalıbının anlamı, önemi ve değeri uzerine yersiz bir tartışma. - Parazit’in HARİKA bir film olduğunu söylemiş miydik? Umarız Film Ekimi’nde izlediniz. İzlemediyseniz yakında Başka Sinema’ya geliyor, aman kaçırmayın. İzledikten sonra dönüp bize de bir bakın istedik.

65 MIN2019 OCT 23
Comments
Parasite: Sana Bir Önerim Olacak Hayatından Mikiropları At

Jokzilla: Gotham-New York Gerilim Hattı

Yıllar yılı bekledim hep bir sevgilim olsun diye Espiriden anlamayan kader bir gün gülsün diye Hayat insana her an gülmüyor Hemen bir sevgili vermiyor Kahpe kader sen bana ne zaman güleceksin Ah bir joker bu ele ne zaman vereceksin Kalbe keder halimi ne zaman göreceksin

65 MIN2019 OCT 12
Comments
Jokzilla: Gotham-New York Gerilim Hattı

Hustlers: Mahalleden Tanıdığınız Jenny

(h/t https://ceviri.alternatifim.com/sarkici/jennifer-lopez/jenny-from-the-block) Çocuklar büyüyor ve kadınlar doğuruyor Erkekler çalışmaya gidiyor, bazıları da çalmaya Herkes bir yaşam sağlamak zorunda L O X evet J. Lo evet Bloktan çıktık bu yıl Yokluktan çokluğa gittik bu yıl Herkes taktığım taşlara kızıyor Nereye gittiğimi biliyorum ve nerden olduğumu da Havada LOX duyuyorsun Evet, havaalanındayız d-blokta Bloktan herkesin havalanmaya zorlandığı yerde Yeni bir beyaz t-shirtle , tazesin Hiçbir şeyimiz sahte değil, para kazanıyoruz, konak alıyoruz, kankaları yanımızda getiriyoruz Sahip olduğum taşlar seni aldatmasın Ben hala, hala bloktan Jenny'yim Eskiden çok az şeyim vardı şimdi çok var Nereye gidersem gideyim nerden geldiğimi biliyorum (Bronx'dan!) 'In Living Color' şovu ve film senaryolarından 'On the 6'e J.Lo'ya ve bu manşet klipslerine Miktarlar fazlaca gelirken yerde kaldım Gerçeğim, sanırım sana söylemiştim Gerçekten Oprah'ya gittim Bu sadece benim, hiçbir şey sahte değil, benden nefret etme Aldığın şey gördüklerin Bu şekilde gerçeğe geri dönüyorum, bu işi yaparak Çok büyüdüm Herşey kontrolümde ve bunu seviyorum Dedikodular beni güldürüyor, çocuk Hayatımı ve halkımı seviyorum En başa tanrıyı koyuyorum o zaman gerçek kalmayı unutamam Benim için bu nefes almak gibi Çekleri bozdurmak çaba istiyor Sahip olduğum taşlar seni aldatmasın, şimdi servet Attığın şeyleri geri alıyorsun Doğru rotayı izlesen bile Yıkıcı gençliği yok sayamazsın Bir sure sonra kimle takılacağını biliyorsun Sadece gerçek kal, gelenlerle birlikte En iyisi alçakta durmak, Lox ve J.Lo Bilmiyormuş gibi davranıyorlar, ama biliyorlar

71 MIN2019 SEP 30
Comments
Hustlers: Mahalleden Tanıdığınız Jenny

Midsommar: Sabahlar Uzak, Bu Sevda Tuzak Bana...

Efkarım birikti sığmaz içime Bin sitem etsem de azdır kadere Gülmeyi unutan yaşlı gözlere Mutluluktan haber ver çiçek tacı

72 MIN2019 SEP 9
Comments
Midsommar: Sabahlar Uzak, Bu Sevda Tuzak Bana...

Toy Story 4: Kadersiz Miyim Neyim, Oyuncağın Mıyım Neyim?

Pixar’ın hiiiç mi hiç merakla beklenmeyen, ama beklenmedik şekilde bekleneni vererek yine mendil ıslattıran yeni eseri Toy Story 4’ü tartışmak için mikrofon başındayız. İlk dakikalarda takımlarımızı seçip (Defne: #TeamGabbyGabby, Arda: #TeamForky) başlangıç noktasında yerlerimizi aldıktan sonra bu kıyasıya mücadeleye giriş yapıyoruz. Arda Toy Story 4’ün baby boomer’ların milenyaller üzerinde kurduğu tahakküme tokat niteliğinde bir isyan teşkil ettiğini savunurken, Defne bu filmde eril tahakkümü pekiştiren bir muhafazakarlık kalesi görmekte ısrarcı. Dostane bir havada geçen ama rekabetten ödün vermeyen bu müsabakada yok yok: Toy Story 4’ün Trump Amerikası içindeki yeri de tartışılıyor, varoluşçuluk/bilinç/sahiplik/kölelik ekseninde çıkarımlar da yapılıyor, Pixar filmlerinin toplumsal cinsiyet hususunda katedemediği mesafe de masaya yatırılıyor. Defne’nin Marina Abramović ve Ulay’ın sahte romantizminin ipliğini pazara çıkarmasıyla yükselen gerilim, Key & Peele’in övülmesiyle tatlıya bağlanıyor. Final düdüğü yaklaşırken ise tempo iyice yükseliyor, en sevilen Pixar filmleri ve en overrated/underrated Pixar filmleri sıralamalarıyla nefes kesen bir finale tanıklık ediyoruz. Dinleyiniz.

75 MIN2019 JUN 26
Comments
Toy Story 4: Kadersiz Miyim Neyim, Oyuncağın Mıyım Neyim?

Booksmart: Ohoo Biz Sınıfı Yaktık...

Feci off-brand bir şekilde hiç tatava yapmadan bam bam girdiğimiz bu bölümde, ufak tefek pasif agresifler eşliğinde son günlerin fırtınalar koparan filmi “Booksmart”ı tartışıyoruz. Booksmart, “lisenin sonu filmleri” janrıyla (Pretty in Pink, Dazed and Confused, Superbad, Blockers) nerelerde kesişiyor, nerelerde ayrılıyor? Filmin kadın temsilini, kuir tonlarını, ailelerin ortalıkta gözükmemesini, azınlık eksikliğini, ABD yükseköğrenim sisteminin meritokrasi yanılgısıyla ilişkisini nereye koymalı? Bu fırsattan istifade Freaks and Geeks’in lise hikayeleri anlatırken yaptığı devrimi, Bridesmaids’in “feminist film” etiketini ne denli hak ettiğini, Easy A’deki ailenin mikemmelliğini, Netflix’in romantik komedi atılımını tartışırken Olivia Wilde’ı takdir etmekten geri durmuyoruz. Dinleyiniz.

60 MIN2019 MAY 31
Comments
Booksmart: Ohoo Biz Sınıfı Yaktık...
hmly
himalayaプレミアムへようこそ聴き放題のオーディオブックをお楽しみください。