Himalaya: Listen. Learn. Grow.

4.8K Ratings
Open In App
title

Nowa Wspaniała Planeta Ziemia

Tomasz J. Kalinowski

Followers
Plays
Nowa Wspaniała Planeta Ziemia
5 min2018 OCT 28
Play Episode
Comments
title

Details


2040 Związki jedno płciowe oraz ludzie samotni mogą wreszcie mieć dzieci. Opracowano nową metodę rozmnażania ludzi, przez partenogeneze, która rozwiązała epidemię niepłodności.
Problemy z płodnością u Ziemian zaczęły się pogłębiać po roku dwu tysięcznym. Lekarze robili co w ich mocy ale warunki środowiskowe stale pogarszają sytuację. Nic dziwnego, że naukowcy poszukiwali alternatywnych metod rozmnażania ludzi.
Partenogeneza, czyli dzieworództwo, zostało odkryte przez polaka Jana Dzierżona w 1845, dzięki badaniom pszczół, które są naturalnym przykładem zwierząt rozmnażających się bez dwóch rodziców. Taki sposób rozmnażania nie jest wcale taki rzadki w przyrodzie, występuje u niektórych gatunków gadów, ryb, owadów, bezkręgowców, stosują go jaszczurki, ryba piła, pszczoła i osy. Przyszedł teraz czas na człowieka.
Odkrycie Jana Dzierżonia z 1845 było tak kontrowersyjne, że współcześni jemu naukowcy nie chcieli w ten fakt uwierzyć, podobnie jak w roku 2012 dr Andrew Fields z Uniwersytetu Stony Brook z Nowego Jorku nie chciał uwierzyć w dzieworództwo ryby piła z Florydy. Na 190 sztuk ryb odkrył 7 które miały bardzo zbliżone kody DNA, co dowodzi, że powstały w wyniku partenogenezy.
Na przykładzie tych ryb widać, że jeden gatunek może rozmnażać się na dwa sposoby, dlatego naukowcy w roku 2040 postanowili w taki sposób rozwiązać problem, niepłodności ludzi. Trudność stanowi tylko fakt szansy na przeżycie gatunku ludzkiego. Zgodnie z obserwacją zwierząt rozmnażających się w wyniku partenogenezy, takie zjawisko zmniejsza mocno szanse na przeżycie gatunku, dlatego ryba piła decyduje się na to tylko gdy, warunki środowiskowe są bardzo stabilne. Mieszanie genów rodziców zwiększa różnorodność osobników oraz ich szanse na przeżycie.
Ludzkość po roku 2040, stale będzie zmieszać swoje szanse na przeżycie, z uwagi na brak krzyżowania genotypu. Dzięki technologii dzieworództwo będzie możliwe nie tylko samotnych kobiet, lub kobiet w związkach jedno płciowych, ale także w związkach dwóch mężczyzn. Kiedy po roku 2040 partenogeneza stanie się wiodącym sposobem rozmnażania ludzi, będą z tego korzystać także małżeństwa dwu płciowe.
Dr David Jocoby, behawioralny ekologista i biolog oceaniczny na instytucie zoologii ZSL, twierdzi także, że zwierzęta decydują się na dzieworództwo także z powodu niskiej populacji, jak pokazuje gatunek ryby piła, który zmniejszył swoją liczebność do 5% w stosunku do okresu 100 lat wcześniej.
W roku 2018 już udało się rozmnożyć myszy, dzięki użyciu komórek od dwóch samic. Nowa mysz przeżyła i zachowywał się zdrowo. Natomiast myszy powstałe z dwóch męskich osobników zdechły. Sposób by tworzyć nowego osobnika w przypadku dwóch samic jest łatwiejszy, wystarczy do jaja wstrzyknąć haploidalną zarodkową komórkę macierzysta uzyskaną z drugiej samicy. Technologia taka zwana jest edycją genów (gene editing). W przypadku samców haploidalną zarodkową komórkę macierzysta samca umieszcza się w plemniku.
Linki źródłowe
https://www.bbc.com/news/science-environment-32958033
https://www.bbc.com/news/health-45801043?intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/c1038wnxeezt/fertility&link_location=live-reporting-story