Himalaya: Listen. Learn. Grow.

4.8K Ratings
Open In App
title

Nowa Wspaniała Planeta Ziemia

Tomasz J. Kalinowski

Followers
Plays
Nowa Wspaniała Planeta Ziemia
6 min2018 NOV 17
Play Episode
Comments
title

Details


2038 Wody oceanów są martwe. Ryby na Planecie żyją w plastikowych zbiornikach, karmione automatycznie. Zobacz jak to się zaczęło w 1961.
Rabunkowa eksploatacja oceanów zaczęła się niedługo po Wojnie. Od roku ‘61 roczny wzrost spożycia ryb przewyższał dwukrotnie wzrost populacji. Jak podaje FAO (Food and Agriculture Organization) w roku 2016 Ziemska produkcja rybna to 170 milionów ton. Ale w tym około 50% to akwakultury, czyli hodowle ryb w sztucznie utworzonych zbiornikach wodnych na lądzie lub na oceanach.
Jak widać z analiz FAO produkcja akwakultury stale rosła aby odpowiadać na ciągły wzrost zapotrzebowania Planety na produkty z ryb i skorupiaków a także roślin wodnych. Następuje także nadmierna eksploatacja łowisk (overfishing), co spowodowało po 2020 spadek ilość poławianych ryb.
Ludzkość, w pogoni za zwiększającym się zapotrzebowaniem, zaczęła niszczyć łowiska do tego stopnia, że oceany zaczęły wymierać, a dalszy wzrost produkcji morskiej był wynikiem już tylko akwakultur. Szacuje się, że 87% oceanów umiera. Jak podało Global Research w raporcie opublikowanym w czasopiśmie Current Biology, światowe oceany szybko umierają, ponieważ skutki działania człowieka powodują wyniszczenie. Jedynie 13% obszarów posiada nienaruszone ekosystemy, głównie na kołach podbiegunowych. Oceany pochłaniają dużą część dwutlenku węgla, wytwarzanego przez człowieka, z tego powodu wody stają się kwaśne i niezdatne do życia.
Jak wynika z raportu David’a Kroodsma’na opublikowanego w czasopiśmie Science Rybołówstwo zmieniło swoją postać, zaczęło dominować poławianie metodami przemysłowymi. Dzięki zebraniu 22 miliardów impulsów GPS z 70 000 statków, udało się narysować mapę obszarów w których prowadzi się działalność połowową. Z raportu wynika, że 5 krajów stanowi 85% połowów. Większość to Chiny, reszta to Hiszpania, Japonia i Korea Płd.
Przeciętnie mieszkańcy Planety zjadają około 20kg ryb rocznie. Od roku 2021 stale zmniejszające się ilości ryb, oraz zatrucie oceanów utrudniało produkcje nawet w akwakulturach. Zaczęto wprowadzać do obrotu syntetyczne ryby. Ich produkcja była dużo tańsza, gdyż hodowla trwała około 3 godzin, dzięki zastosowaniu nano botów. Produkcja syntetycznych ryb, nie przypominała w żaden sposób hodowli tradycyjnej. Ryby syntetyczne nie posiadają ości, płetw czy głów. Są to organizmy pozbawione organów wewnętrznych. Ryby takie bardziej przypominały filet. Materiał białkowy po wyrośnięciu był suszony i pakowany do transportu.
Tragiczną sytuację zbiorników wodnych Planety, pogłębiało także marnotrawstwo. Jak podaje raport ONZ FAO co trzecia złowiona ryba nie trafia na talerz. Przyczyn jest wiele. Ryba jest za mała i wyrzuca się ją martwą za burtę, albo zepsuje się w transporcie z uwagi na problemy z chłodzeniem traulerach. Projekty FAO zakładają, że ilość zjadanych ryb będzie stale rosnąć. W roku 2030 było to już ponad 230 ton.
Ciekawym organizmem jest kryl, żyjący w oceanach koła podbiegunowego. Kryl jest zwierzęciem mierzącym kilka centymetrów, który szybko ginie z powodu działalności człowieka. Wyginięcie tego zwierzęcia spowoduje śmierć dużo większych zwierząt, jak wieloryby czy pingwiny. Kryl jest przykładem, który pokazuje wymuszenie zastosowania technologii by zastępować organizmy naturalne syntetycznymi.
Kolejne ginące gatunki zwierząt w ocenach Ziemi, będą skutkowały rozrywaniu się łańcuchów pokarmowych. Po roku 2040 wprowadzono produkcje syntetycznych nano botów zastępujących kryl. W latach 2040-2080, na naszej Planecie będzie poruszać się coraz więcej sztucznych zwierząt wytworzonych przez człowieka, które będą zdolne do życia w wyniszczonym, zakwaszonym środowisku.
Planeta będzie powoli stawać się sztucznym ekosystemem.
http://www.fao.org/state-of-fisheries-aquaculture/en/
87% of the World’s Oceans Are Dying: Report

https://www.theguardian.