Himalaya: Listen. Learn. Grow.

4.8K Ratings
Open In App
title

Nowa Wspaniała Planeta Ziemia

Tomasz J. Kalinowski

Followers
Plays
Nowa Wspaniała Planeta Ziemia
9 min2018 DEC 29
Play Episode
Comments
title

Details


2037 Iwonka lat 6 straciła oko w wypadku. Już za 3 tygodnie otrzyma nowe, wyhodowane w łożysku świni z zarodka, ludzkich komórek macierzystych.
Jak to się zaczęło?
1953 Watson i Crick odkrywają DNA a w 1980 Narodziła się pierwsza transgeniczna mysz. Czyli taka, która posiada geny innego gatunku. Np. gen meduzy fluorescencyjnej. Dzięki temu połączeniu mysz może świecić w ciemnościach, zdjęcie takie jest dostępne w sieci.
2000 Projekt Ludzkiego Genomu ogłasza ukończenie mapowania ludzkiego genomu. Nie trzeba było długo czekać by genetycy zaczęli eksperymentować nad transgenicznymi ludźmi. Ludzkie embriony zaczęły się rozwijać w szkle laboratoryjnym. Konieczne były nowe regulacje prawne.
2001 parlament Wielkiej Brytanii uchwala regulację, która pozwala na klonowanie ludzkich embrionów w celu prowadzenia badań nad poważnymi chorobami. Embriony mogą żyć tylko do 14 dni, po tym czasie oficjalnie muszą być likwidowane.
2004 Uniwersytet Narodowy w Seulu : stworzono pierwsze ludzkie embriony, które były prawdziwymi klonami szesnastu kobiet, które dostarczyły komórki do ich wytworzenia.
2007, Jak donosi Washington Post, w Kanzas na polu rośnie 20 tysięcy akrów ryżu z genami ludzkiej wątroby. Firma odpowiedzialna, Ventria opracowała trzy odmiany ryżu, każdy wyposażony w inny ludzki gen, który sprawia, że rośliny produkują jedno z trzech ludzkich białek. Laktoferyna i lizozym zwalcza bakterie w mleku i ślinie. Testy na dzieciach podczas epidemii w Peru wykazały, skuteczność tych białek. Przeciwnicy, donoszą o licznych powikłaniach, będących skutkiem spożywania genetycznie modyfikowanego pożywienia.
2011, Daily Mirror podaje, że w brytyjskich laboratoriach, stworzono setki ludzkich embrionów hybrydowych. Ludzkie plemniki wszczepiano do jaj zwierzęcych, mieszano ludzkie komórki z zarodkami zwierzęcymi, tworzono hybrydy. Dzięki tym eksperymentom, było możliwe wyhodowanie w zwierzęcym organizmie jak mysz, ludzkiego ucha.
Również w 2011, Brytyjska Akademia Medyczna opublikowała raport, z którego wynika, że fuzje ludzkich genów ze zwierzęcymi i roślinnymi są poważnym problemem. Ale my jako społeczeństwo Planety Ziemia musimy iść w tym kierunku, gdyż terapia genowa jest przyszłością w leczeniu nieuleczalnych przez wiodącą medycynę chorób. Genetycy, niczym Prometeusz, muszą nieść ogień genetyki dla ludzi.
2013 Jak podaje Life News, University of Wisconsin i University of Rochester opublikowały dane na temat eksperymentów na zwierzętach. Naukowcy wstrzyknęli myszom immuno toksynę w celu zniszczenia części ich mózgów – hipokampa. Następnie badacze zastąpili uszkodzone komórki komórkami pochodzącymi z ludzkich embrionów. Komórki rozmnażały się, a chimery laboratoryjne odzyskiwały zdolność poruszania się w testowym labiryncie. Myszy z ludzkimi komórkami, były inteligentniejsze od zwykłych myszy, dodatkowo cecha była przenoszona na nowe pokolenia.
Przerywamy naszą transmisję, aby nadać reklamę : Twoje dziecko nie chce się uczyć, ma słabą pamięć i słabo czyta? Już nie musisz odrabiać z nim lekcji i wysyłać go na zajęcia uzupełniające. Zafunduj swojemu dziecku nowe komórki mózgowe. Promocja -10 procent ważna do końca tygodnia.
2020 Zapotrzebowanie na ludzkie organy wzrasta. Lista oczekujących na przeszczep stale się wydłuża. Zwiększa się ilości zachorowań w coraz bardziej skażonym środowisku naturalnym. Globalny czarny biznes nielegalnym handlem organami stale powiększa obroty, a przepisy dotyczące adopcji zagranicznej dzieci ułatwiają działania. Jak podaje tylko Fundacja Dobrego Pasterza w Polsce 80% dzieci, nie trafia do nowych kochających rodziców.
Rozwój genetyki pozwala upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu. Części zamienne dla człowieka oraz tani posiłek. Transgeniczne mięso, zmniejszy koszty produkcji żywności. Jak wykazały badania, produkcja jednego kilograma wołowiny zużywa 15 tysięcy litrów wody pitnej. Dla porównania jeden kilogram ziemniaka,