Himalaya: Listen. Learn. Grow.

4.8K Ratings
Open In App
title

Nowa Wspaniała Planeta Ziemia

Tomasz J. Kalinowski

Followers
Plays
Nowa Wspaniała Planeta Ziemia
8 min2018 OCT 22
Play Episode
Comments
title

Details

Ilość zabawek elektronicznych jest największa w historii Planety, są najchętniej kupowane, gdyż panuje powszechna opinia, że najlepiej edukują, to są zabawki typu gadająca piłka, albo dzownica która uczy słów przeważnie angielskich i cyfr. Bardzo często obserwuję dzieci bawiące się „w komórce” co polega na oglądaniu „You tube”. Jak wynika z badań takie dzieci, wyrosną na dorosłych, którzy : nie są kreatywni, mają trudności w komunikacji słownej, nie potrafią działać w grupie, są zamknięci w elektronicznym świecie.
Takie zjawisko już teraz obserwujemy, gdyż większość szkolnych dzieci, pisze do siebie wiadomości przez messengera, spotkania odbywają się w internecie i przestały wychodzić na podwórko.
Już w roku 2040, kiedy nowe pokolenie dzieci urodzonych w latach 2010-2020, wyrośnie na gadgetach i zajmie stanowiska w społeczeństwie, będzie pozbawione kreatywności. Będzie wolało wykonywać procedury i polecenia, gdyż nie będzie wiedziało, że może samo decydować o sobie, nie będzie umiało sobie wyobrazić konsekwencji swoich decyzji. Jego poziom inteligencji będzie tak niski, że Ci nowi dorośli będą wspierać się sztuczna inteligencją, nie w takiej skali jak to jest obecnie, czyli elektronicznych asystentów Apple Siri lub Google Alexa, oraz nawigacji GPS ale w znacznie większym stopniu jaki zawód wybrać, kiedy zmienić pracę, z kim się ożenić, jak poruszać się po budynku, lub co myśleć o sytuacji społecznej lub politycznej.
Zobacz jak do tego dojdzie.
Dzieci w okresie swoich pierwszych 5 lat życia wykształcają wszystkie niezbędne umiejętności potrzebne im w późniejszym życiu dorosłym. Nadmiar zabawek w tym okresie, niszczy ich kreatywność oraz możliwość podejmowania własnych decyzji. Do takich wniosków doszli teraphełci z uniwersytetu w Toledo w stanie Ohajo.
Zespół badaczy na których czele stoi Alexia Metz zbadał wpływ ilości zabawek na rozwój dziecka i jego kreatywność, zdolności wyobrażania sobie przedmiotów. Przeprowadzono eksperyment z 36 dziećmi w wieku od 18 do 30 miesięcy polegającym na zabawie różnymi ilościami zabawek, w pokoju naszpikowanymi kamerami.
Zaobserwowano, że gdy zabawek było więcej (16) dziecko poświęcało mniej czasu na zabawkę, za to, gdy było ich mniej (4) jakość zabawy była większa. Zespół naukowców odkrył, jakość zabawy z jedną zabawką była mała i powierzchowna, dopiero po dłuższej chwili dziecko zaczynało zwiększać ciekawość i jakość zabawy. Ten typ zaangażowania, może pomagać ćwiczyć „mięsień umysłowy” dziecka, jak kreatywność, skupienie i zaangażowanie. Tego zjawiska nie zaobserwowano przy większej ilości zabawek.
Eksperyment wykazał, że posiadanie małej ilości zabawek nie jest niezdrowe dla dziecka (co stoi w sprzeczności w ogólnym przekonaniem kreowanym przez media i reklamy). Tymczasem statystyczna średnia ilość zabawek u dzieci to 87.
W eksperymencie nie stosowano zabawek elektronicznych. Gdyż te ostatnie mają jeszcze gorszy wpływ na rozwój dziecka. Z badań nad zabawkami elektronicznymi, zwłaszcza takimi który wydają różne dźwięki, wprost wynika, że zaburzają i opóźniają naukę mowy u dzieci.
Jak wynika z badań pani Anny Sosa z Uniwersytetu Północnej Arizony, odrzucenie zabawek elektronicznych polepsza komunikację matka-dziecko, która jest bardzo ważna dla rozwoju mowy. Pozwalający aby to zabawki mówiły do dziecka, oraz by dziecko reagowało i odpowiadało zabawce wyrządzamy szkodę wobec rozwojowi komunikacji matka-dziecko.
Pani Sosa wykonała badanie na 26 dzieciach i ich rodzicach, wykorzystując 3 rodzaje zabawek : pierwsze to zabawki elektroniczne, jak dziecięce laptopy, komórki i gadające zwierzęta, druga grupa to tradycyjne zabawki jak np. drewniane puzzle, a trzecia grupa to pięcio stronicowe książki dziecięce. Podczas zabawy elektronicznymi zabawkami, rodzice używali średnio 40 słów na minutę skierowanych do dzieci. Natomiast dzieci z drugiej grupy drewnianych zabawek słyszały średnio 56 słów na minute,