Himalaya-The Podcast Player

4.8K Ratings
Open In App
title

Freakery

Freakery

0
Followers
1
Plays
Freakery

Freakery

Freakery

0
Followers
1
Plays
OVERVIEWEPISODESYOU MAY ALSO LIKE

Details

About Us

Freakery to popkultura i historia widziane oczami współczesnej kobiety. W swoich filmach chcę przedstawiać nieco zapomniane wątki filtrując je przez własne zainteresowania tak, aby stworzyć miejsce, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością.

Latest Episodes

GIBSON GIRL – pierwsza współczesna “it girl”

Przez stulecia kobiecy kanon piękna ulegał drastycznym zmianom, będąc nierozerwalnie związanym z obowiązującymi normami społecznymi oraz sytuacją polityczną. Choć od zawsze istniały mniej, lub bardziej sprecyzowane oczekiwania dotyczące kobiecego wyglądu, wiek XIX przyniósł pierwszy sztucznie wykreowany ideał piękna, na którym kobiety (szczególnie w USA) chciały się masowo wzorować. Kto był ojcem “XIX-wiecznej lalki Barbie?” Znany rysownik, Charles Dana Gibson. Gibson Girl była uosobieniem marzeń amerykańskiej klasy średniej – miała posągową figurę podkreśloną gorsetem o linii “S”, kaskady loków upięte wysoko nad czołem, oraz idealnie skrojone stroje. Dziewczyna Gibsona była jednak czymś więcej – zwiastowała nadchodzącą rewolucję. Jeździła na rowerze, kąpała się w morzu, grała w karty i przede wszystkim była świadoma swojej siły. Jeśli chcesz dowiedzieć się,co z Gibson girls mają wspólnego wodospady i łabędzie, oglądaj Freakery!

8 MIN2019 DEC 11
Comments
GIBSON GIRL – pierwsza współczesna “it girl”

NEW LOOK, czyli rewolucja w kobiecej modzie spod igły Christiana Diora

Moda z okresu II Wojny Światowej oraz z czasów powojennych była pokłosiem lat racjonowania materiałów – często zgrzebna, nad wyraz praktyczna, tworząca kanciastą sylwetkę. Pewien wybitny krawiec postanowił zmienić rzeczywistość za pomocą rewolucyjnych krojów i luksusowych materiałów. Tym sposobem, w roku 1947 Monsieur Dior na nowo stworzył kobietę, nadając jej sylwetce zupełnie innych proporcji. Dior chciał, aby kobiety zapomniały o trudach wojny i skupiły na przyjemności – objętość spódnic i zebranie materiału w talii sprawiły, że do łask wróciła figura klepsydry. New Look był świadectwem najwyższego kunsztu krawieckiego i wizjonerstwa Diora – kolekcja weszła do kanonu mody i nadała tor trendom na kolejne dekady. Chcecie dowiedzieć się więcej? Oglądajcie Freakery!

11 MIN2019 DEC 11
Comments
NEW LOOK, czyli rewolucja w kobiecej modzie spod igły Christiana Diora

SEKSOWNA bielizna, czy narzędzie tortur? Historia gorsetów w pigułce [Skąpa Historia Bielizny]

Gorsety bywały często określane mianem damskiej zbroi, ponieważ tworzyły iluzję kobiecego ciała, chowając prawdziwe kształty pod sztucznie wykreowanym wzorcem. Ciało kształtowane przez tego rodzaju bieliznę miało dostosować się do aktualnie obowiązującego ideału kobiety, dlatego też gorsety stanowią znakomity przekrój przez poszczególne okresy historyczne. Oczywiście od zawsze były bezpośrednio kojarzone z erotyką, podkreślając poszczególne walory, chowając wyzwolone ciało pod bielizną. W końcu nie bez powodu Scarlett O’Hara powiedziała: “Patrzy, jakby wiedział, jak wyglądam bez gorsetu.” W tym odcinku Freakery przyjrzymy się historii gorsetów od XVI do XX wieku, pokazując różnice w postrzeganiu kobiecego ciała. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co wspólnego wspólnego z gorsetami mają wieloryby, odpowiedź już w tym odcinku!

17 MIN2019 DEC 11
Comments
SEKSOWNA bielizna, czy narzędzie tortur? Historia gorsetów w pigułce [Skąpa Historia Bielizny]

Co czyni kultowe perfumy MISS DIOR wyjątkowymi? [Pachnąca Historia]

Gdy w roku 1947 Monsieur Dior tworzył perfumy przeznaczone dla „młodej, eleganckiej, radosnej i zakochanej kobiety”, pragnął postawić nimi kropkę nad “i” w rewolucyjnej kolekcji New Look – chciał bowiem przywrócić kobietom beztroskę lat przedwojennych. Romantyczny zapach Miss Dior skrywa w sobie bogactwo historii będąc niezmiennie jednym z ukochanych kobiecych zapachów, nie tracąc odrobiny swojej oryginalności. W tym odcinku Freakery przyjrzymy się okolicznościom powstania perfum Miss Dior, okraszając opowieść kilkoma ciekawostkami. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania kanału, jeśli masz ochotę na więcej.

9 MIN2019 DEC 11
Comments
Co czyni kultowe perfumy MISS DIOR wyjątkowymi? [Pachnąca Historia]

Najmodniejsze STROJE KĄPIELOWE – plażowa historia od bikini do tankini [Skąpa Historia Bielizny]

Nastanie lata dla wielu kobiet oznacza gorączkowe (i często żmudne) poszukiwania nowego stroju kąpielowego. Choć firmy bieliźniarskie bombardują nas najmodniejszymi obecnie modelami, warto przekornie spojrzeć w przeszłość, aby przekonać się, że wbrew pozorom kostiumy kąpielowe to znacznie więcej niż stylowy plażowy dodatek. To świadectwo tego, jaką rewolucję przeszło podejście do kobiecego ciała, które jest jednocześnie ubrane i obnażone w miejscu publicznym. W tym odcinku Freakery przyjrzymy się historii strojów kąpielowych od XIX wieku, do czasów współczesnych – będziecie zaskoczone i być może zainspirowane. Jeśli chcecie dowiedzieć się co z kostiumami kąpielowymi ma wspólnego wełna i nić dentystyczna, zapraszamy do oglądania!

16 MIN2019 DEC 11
Comments
Najmodniejsze STROJE KĄPIELOWE – plażowa historia od bikini do tankini [Skąpa Historia Bielizny]

Historia BETTIE PAGE – alfabet najsłynniejszej PIN-UP GIRL

Wiele osób słysząc hasło “pin-up girl” podświadomie łączy je ze zmysłową dziewczyną z charakterystyczną grzywką. Bettie Page, bo o niej mowa, stała się ikoną popkultury od kilkudziesięciu lat cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem, inspirując rzesze współczesnych artystów – wystarczy wspomnieć o Beyonce, czy Dicie von Teese. Niezwykle fotogeniczna kobieta o perfekcyjnym ciele i niewinnej twarzy jest uznawana za najsłynniejszą pin up girl. Łącząc dziecinną naiwność z estetyką bondage stała się “mrocznym aniołem lat 50”, dając dostęp do zakazanego świata erotycznych fantazji i zabaw BDSM. Co wspólnego z Bettie Page mają gepardy, bondage i Hugh Hefner? Odpowiedź już w tym odcinku Freakery!

20 MIN2019 DEC 11
Comments
Historia BETTIE PAGE – alfabet najsłynniejszej PIN-UP GIRL

Biustonosz BULLET BRA, czyli definicja damskiej bielizny lat 50 [Skąpa Historia Bielizny]

Kiedy mówimy o latach 50, na myśl często nasuwają się nam gwiazdy Złotej Ery Hollywood, na każdym kroku manifestujące swoją kobiecość w myśl zasady trzech “b” – big hair, big lips, big eyes. Damska bielizna tamtego okresu stanowi znakomite odzwierciedlenie nastrojów panujących w społeczeństwie – naśladując wzorce ze srebrnego ekranu, chcąc cieszyć się powojennym spokojem, kobiety ponownie zapragnęły poczuć się seksownie, mając na uwadze ówczesne normy moralne. Wynikiem tego połączenia były “sweater girls”, dumnie wypinające duże biusty ukryte pod zabudowanymi, obcisłymi sweterkami. Co z tym wszystkim wspólnego mają pociski, i który stanik stanowi definicję damskiej bielizny lat 50? Odpowiedź już w tym odcinku Freakery!

8 MIN2019 DEC 11
Comments
Biustonosz BULLET BRA, czyli definicja damskiej bielizny lat 50 [Skąpa Historia Bielizny]

TEDDY BOYS – pierwsza subkultura Wielkiej Brytanii

Młodzi ludzie od zawsze pragnęli manifestować swoją odmienność od starszych generacji. Brytyjscy nastolatkowie dorastający w trudnych czasach wojny zapragnęli beztroski, dekadencji i odrobiny luksusu. Bacznie przyglądając się amerykańskim nastolatkom z hollywoodzkich produkcji, sięgnęli do szaf poprzedniego pokolenia, tworząc swój własny, unikalny styl. W tym odcinku przedstawię genezę pierwszej brytyjskiej subkultury z samodzielnie wypracowanym stylem. Co z subkulturą mają wspólnego król Edward VII oraz słonie? Odpowiedź już w tym odcinku Freakery!

14 MIN2019 DEC 11
Comments
TEDDY BOYS – pierwsza subkultura Wielkiej Brytanii

BIBA Barbary Hulanicki – definicja “swingującego Londynu” o polskim rodowodzie

Jeśli interesujesz się historią mody, istnieją pewne nazwiska, które po prostu trzeba znać. W awangardowych latach 60 na świat przyszło wiele marek, jednak na szczególną uwagę zasługuje BIBA – firma założona w roku 1963 przez Barbarę Hulanicki, niezwykle uzdolnioną projektantkę polskiego pochodzenia. Hulanicki postawiła na “fast fashion” – tanie, szybkie kolekcje odzwierciedlające najnowsze trendy poszukiwane przez młodych ludzi w czasach “swingującego Londynu.” BIBA oznaczała nostalgiczne projekty nawiązujące do lat 20, przygaszone kolory, zmysłowe materiały i romantyczny styl “BIBA doll.” Firma rozwijała się w zawrotnym tempie, dając podwaliny pod współczesne sieciówki. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co wspólnego z BIBĄ mają pogrzeby, pióra i obite owoce – oglądajcie Freakery!

18 MIN2019 DEC 11
Comments
BIBA Barbary Hulanicki – definicja “swingującego Londynu” o polskim rodowodzie

“Po prostu JACKIE” – alfabet ponadczasowej ikony stylu Jacqueline Kennedy Onassis

Miano “ikony stylu” oznacza coś więcej niż dobry gust. Oznacza bowiem coś uniwersalnego, ponadczasowego, często będącego definicją epoki. Takim mianem możemy z pewnością określić Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis, lub jak sama mówiła: “po prostu Jackie.” Życie ukochanej Pierwszej Damy Ameryki, filantropki, miłośniczki sztuki i literatury, balansowało na granicy bajki i koszmaru. Jednakże tym razem nie skupimy się na biografii Jackie – w pewnym stopniu przybliży ją Wam oscarowa “Jackie” w reżyserii Pabla Larraina (2016). W tym odcinku Freakery zaprezentujemy Wam subiektywny “alfabet Jackie”, a więc cechy definiujące jej rozpoznawalny na całym świecie styl. Jeśli jesteście ciekawi, co z Jackie mają wspólnego truskawki i wyścigi konne, oglądajcie Freakery!

16 MIN2019 DEC 11
Comments
“Po prostu JACKIE” – alfabet ponadczasowej ikony stylu Jacqueline Kennedy Onassis

Latest Episodes

GIBSON GIRL – pierwsza współczesna “it girl”

Przez stulecia kobiecy kanon piękna ulegał drastycznym zmianom, będąc nierozerwalnie związanym z obowiązującymi normami społecznymi oraz sytuacją polityczną. Choć od zawsze istniały mniej, lub bardziej sprecyzowane oczekiwania dotyczące kobiecego wyglądu, wiek XIX przyniósł pierwszy sztucznie wykreowany ideał piękna, na którym kobiety (szczególnie w USA) chciały się masowo wzorować. Kto był ojcem “XIX-wiecznej lalki Barbie?” Znany rysownik, Charles Dana Gibson. Gibson Girl była uosobieniem marzeń amerykańskiej klasy średniej – miała posągową figurę podkreśloną gorsetem o linii “S”, kaskady loków upięte wysoko nad czołem, oraz idealnie skrojone stroje. Dziewczyna Gibsona była jednak czymś więcej – zwiastowała nadchodzącą rewolucję. Jeździła na rowerze, kąpała się w morzu, grała w karty i przede wszystkim była świadoma swojej siły. Jeśli chcesz dowiedzieć się,co z Gibson girls mają wspólnego wodospady i łabędzie, oglądaj Freakery!

8 MIN2019 DEC 11
Comments
GIBSON GIRL – pierwsza współczesna “it girl”

NEW LOOK, czyli rewolucja w kobiecej modzie spod igły Christiana Diora

Moda z okresu II Wojny Światowej oraz z czasów powojennych była pokłosiem lat racjonowania materiałów – często zgrzebna, nad wyraz praktyczna, tworząca kanciastą sylwetkę. Pewien wybitny krawiec postanowił zmienić rzeczywistość za pomocą rewolucyjnych krojów i luksusowych materiałów. Tym sposobem, w roku 1947 Monsieur Dior na nowo stworzył kobietę, nadając jej sylwetce zupełnie innych proporcji. Dior chciał, aby kobiety zapomniały o trudach wojny i skupiły na przyjemności – objętość spódnic i zebranie materiału w talii sprawiły, że do łask wróciła figura klepsydry. New Look był świadectwem najwyższego kunsztu krawieckiego i wizjonerstwa Diora – kolekcja weszła do kanonu mody i nadała tor trendom na kolejne dekady. Chcecie dowiedzieć się więcej? Oglądajcie Freakery!

11 MIN2019 DEC 11
Comments
NEW LOOK, czyli rewolucja w kobiecej modzie spod igły Christiana Diora

SEKSOWNA bielizna, czy narzędzie tortur? Historia gorsetów w pigułce [Skąpa Historia Bielizny]

Gorsety bywały często określane mianem damskiej zbroi, ponieważ tworzyły iluzję kobiecego ciała, chowając prawdziwe kształty pod sztucznie wykreowanym wzorcem. Ciało kształtowane przez tego rodzaju bieliznę miało dostosować się do aktualnie obowiązującego ideału kobiety, dlatego też gorsety stanowią znakomity przekrój przez poszczególne okresy historyczne. Oczywiście od zawsze były bezpośrednio kojarzone z erotyką, podkreślając poszczególne walory, chowając wyzwolone ciało pod bielizną. W końcu nie bez powodu Scarlett O’Hara powiedziała: “Patrzy, jakby wiedział, jak wyglądam bez gorsetu.” W tym odcinku Freakery przyjrzymy się historii gorsetów od XVI do XX wieku, pokazując różnice w postrzeganiu kobiecego ciała. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co wspólnego wspólnego z gorsetami mają wieloryby, odpowiedź już w tym odcinku!

17 MIN2019 DEC 11
Comments
SEKSOWNA bielizna, czy narzędzie tortur? Historia gorsetów w pigułce [Skąpa Historia Bielizny]

Co czyni kultowe perfumy MISS DIOR wyjątkowymi? [Pachnąca Historia]

Gdy w roku 1947 Monsieur Dior tworzył perfumy przeznaczone dla „młodej, eleganckiej, radosnej i zakochanej kobiety”, pragnął postawić nimi kropkę nad “i” w rewolucyjnej kolekcji New Look – chciał bowiem przywrócić kobietom beztroskę lat przedwojennych. Romantyczny zapach Miss Dior skrywa w sobie bogactwo historii będąc niezmiennie jednym z ukochanych kobiecych zapachów, nie tracąc odrobiny swojej oryginalności. W tym odcinku Freakery przyjrzymy się okolicznościom powstania perfum Miss Dior, okraszając opowieść kilkoma ciekawostkami. Zapraszamy do oglądania i subskrybowania kanału, jeśli masz ochotę na więcej.

9 MIN2019 DEC 11
Comments
Co czyni kultowe perfumy MISS DIOR wyjątkowymi? [Pachnąca Historia]

Najmodniejsze STROJE KĄPIELOWE – plażowa historia od bikini do tankini [Skąpa Historia Bielizny]

Nastanie lata dla wielu kobiet oznacza gorączkowe (i często żmudne) poszukiwania nowego stroju kąpielowego. Choć firmy bieliźniarskie bombardują nas najmodniejszymi obecnie modelami, warto przekornie spojrzeć w przeszłość, aby przekonać się, że wbrew pozorom kostiumy kąpielowe to znacznie więcej niż stylowy plażowy dodatek. To świadectwo tego, jaką rewolucję przeszło podejście do kobiecego ciała, które jest jednocześnie ubrane i obnażone w miejscu publicznym. W tym odcinku Freakery przyjrzymy się historii strojów kąpielowych od XIX wieku, do czasów współczesnych – będziecie zaskoczone i być może zainspirowane. Jeśli chcecie dowiedzieć się co z kostiumami kąpielowymi ma wspólnego wełna i nić dentystyczna, zapraszamy do oglądania!

16 MIN2019 DEC 11
Comments
Najmodniejsze STROJE KĄPIELOWE – plażowa historia od bikini do tankini [Skąpa Historia Bielizny]

Historia BETTIE PAGE – alfabet najsłynniejszej PIN-UP GIRL

Wiele osób słysząc hasło “pin-up girl” podświadomie łączy je ze zmysłową dziewczyną z charakterystyczną grzywką. Bettie Page, bo o niej mowa, stała się ikoną popkultury od kilkudziesięciu lat cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem, inspirując rzesze współczesnych artystów – wystarczy wspomnieć o Beyonce, czy Dicie von Teese. Niezwykle fotogeniczna kobieta o perfekcyjnym ciele i niewinnej twarzy jest uznawana za najsłynniejszą pin up girl. Łącząc dziecinną naiwność z estetyką bondage stała się “mrocznym aniołem lat 50”, dając dostęp do zakazanego świata erotycznych fantazji i zabaw BDSM. Co wspólnego z Bettie Page mają gepardy, bondage i Hugh Hefner? Odpowiedź już w tym odcinku Freakery!

20 MIN2019 DEC 11
Comments
Historia BETTIE PAGE – alfabet najsłynniejszej PIN-UP GIRL

Biustonosz BULLET BRA, czyli definicja damskiej bielizny lat 50 [Skąpa Historia Bielizny]

Kiedy mówimy o latach 50, na myśl często nasuwają się nam gwiazdy Złotej Ery Hollywood, na każdym kroku manifestujące swoją kobiecość w myśl zasady trzech “b” – big hair, big lips, big eyes. Damska bielizna tamtego okresu stanowi znakomite odzwierciedlenie nastrojów panujących w społeczeństwie – naśladując wzorce ze srebrnego ekranu, chcąc cieszyć się powojennym spokojem, kobiety ponownie zapragnęły poczuć się seksownie, mając na uwadze ówczesne normy moralne. Wynikiem tego połączenia były “sweater girls”, dumnie wypinające duże biusty ukryte pod zabudowanymi, obcisłymi sweterkami. Co z tym wszystkim wspólnego mają pociski, i który stanik stanowi definicję damskiej bielizny lat 50? Odpowiedź już w tym odcinku Freakery!

8 MIN2019 DEC 11
Comments
Biustonosz BULLET BRA, czyli definicja damskiej bielizny lat 50 [Skąpa Historia Bielizny]

TEDDY BOYS – pierwsza subkultura Wielkiej Brytanii

Młodzi ludzie od zawsze pragnęli manifestować swoją odmienność od starszych generacji. Brytyjscy nastolatkowie dorastający w trudnych czasach wojny zapragnęli beztroski, dekadencji i odrobiny luksusu. Bacznie przyglądając się amerykańskim nastolatkom z hollywoodzkich produkcji, sięgnęli do szaf poprzedniego pokolenia, tworząc swój własny, unikalny styl. W tym odcinku przedstawię genezę pierwszej brytyjskiej subkultury z samodzielnie wypracowanym stylem. Co z subkulturą mają wspólnego król Edward VII oraz słonie? Odpowiedź już w tym odcinku Freakery!

14 MIN2019 DEC 11
Comments
TEDDY BOYS – pierwsza subkultura Wielkiej Brytanii

BIBA Barbary Hulanicki – definicja “swingującego Londynu” o polskim rodowodzie

Jeśli interesujesz się historią mody, istnieją pewne nazwiska, które po prostu trzeba znać. W awangardowych latach 60 na świat przyszło wiele marek, jednak na szczególną uwagę zasługuje BIBA – firma założona w roku 1963 przez Barbarę Hulanicki, niezwykle uzdolnioną projektantkę polskiego pochodzenia. Hulanicki postawiła na “fast fashion” – tanie, szybkie kolekcje odzwierciedlające najnowsze trendy poszukiwane przez młodych ludzi w czasach “swingującego Londynu.” BIBA oznaczała nostalgiczne projekty nawiązujące do lat 20, przygaszone kolory, zmysłowe materiały i romantyczny styl “BIBA doll.” Firma rozwijała się w zawrotnym tempie, dając podwaliny pod współczesne sieciówki. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co wspólnego z BIBĄ mają pogrzeby, pióra i obite owoce – oglądajcie Freakery!

18 MIN2019 DEC 11
Comments
BIBA Barbary Hulanicki – definicja “swingującego Londynu” o polskim rodowodzie

“Po prostu JACKIE” – alfabet ponadczasowej ikony stylu Jacqueline Kennedy Onassis

Miano “ikony stylu” oznacza coś więcej niż dobry gust. Oznacza bowiem coś uniwersalnego, ponadczasowego, często będącego definicją epoki. Takim mianem możemy z pewnością określić Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis, lub jak sama mówiła: “po prostu Jackie.” Życie ukochanej Pierwszej Damy Ameryki, filantropki, miłośniczki sztuki i literatury, balansowało na granicy bajki i koszmaru. Jednakże tym razem nie skupimy się na biografii Jackie – w pewnym stopniu przybliży ją Wam oscarowa “Jackie” w reżyserii Pabla Larraina (2016). W tym odcinku Freakery zaprezentujemy Wam subiektywny “alfabet Jackie”, a więc cechy definiujące jej rozpoznawalny na całym świecie styl. Jeśli jesteście ciekawi, co z Jackie mają wspólnego truskawki i wyścigi konne, oglądajcie Freakery!

16 MIN2019 DEC 11
Comments
“Po prostu JACKIE” – alfabet ponadczasowej ikony stylu Jacqueline Kennedy Onassis

More from Freakery

Playlists

hmly
Welcome to Himalaya LearningDozens of podcourses featuring over 100 experts are waiting for you.