Himalaya: Listen. Learn. Grow.

4.8K Ratings
Open In App
title

Sıcak Takip

Ahval

Followers
Plays
Sıcak Takip
36 minAUG 14
Play Episode
Comments
title

Details

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim, son dönemde Oruç Reis gemisinin Doğu Akdeniz'e giderek sismik araştırmaya başlamasıyla savaş mesabesine döndü.

Karşılıklı restleşme içeren açıklamalar birbirini takip ediyor.

Yunanistan'dan gazeteci Evren Dede ile iki ülke arasındaki bu gerilimin, sıcak çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğini konuştuk.

Dede, iki ülke arasında her zaman bir sıcak çatışma riski olduğundan bahsederken, son dönemde bunun daha da olası hâle geldiğini kaydediyor ve ekliyor:

"İki ülkeden birinin insansız hava aracının düşmesi dahi bu çatışmaya sebebiyet verebilir. Atina tarafı Türkiye'ye göre daha sert bir tutum içerisinde. Ancak bir savaşa dönüşme ihtimalini çok düşük buluyorum. Zira iki ülke de NATO üyesi. Bu nedenle buna ne Avrupa Birliği ülkeleri ne de Amerika izin verir."

Dede'ye Batı Trakya'da Türk azınlıklarına ait okulların kapatılması meselesini de sorduk.

Bu okulların önceki yıllarda da kapatıldığını ancak ilk defa bu yıl konunun dile getirildiğine dikkat çeken Dede, "Çünkü bazı köylerde zaman zaman bir tek öğrenci bir okula gidiyor ve bu yüzden işlevsiz kaldı diye kapatılıyorlar. Azınlık hakkı açısından kapatılmaması gerekiyor. Ama bu yıllar önce yapılmaya başlandı ve devam ediyor. Koronavirüs krizi ile birlikte biraz da ekonomik nedenlerle sadece azınlıkların değil, Yunanistan'a ait okullarda kapatılıyor."