Tegelikult on hiromantiaga tegeldud juba tuhandeid aastaid. Käejoonte tõlgendamise kohta leiab andmeid nii piiblist kui koraanist. Kuigi jooned tunduvad meie peopesas täiesti juhuslikud, siis hiromantide sõnul saab neist välja lugeda nii minevikku kui ka tulevikku. Kuidas see täpsemalt käib?
Kui rääkida üledoosi tõttu põhjustatud surmadest, siis on Eesti paiknenud tabeli tipuotsas. Sellest, kas olukord on aastate jooksul muutunud ja milliseid meelemürke me üleüldse tarbime, käis saates „Eesti eso“ rääkimas Tervise Arengu Instituudi uimastite ja nakkushaiguste epidemoloogia osakonna juhataja Sigrid Vorobjov.
Teatavasti leidis lõpplahendi Johnny Deppi ja Amber Heardi vaheline kohtuheitlus. USA kohtusüsteemi järgi kuulutasid objektiivsed jälgijad – vandekohtunikud – Johnny peaaegu kõigis punktides võitjaks. Amberi räigeid süüdistusi eksabikaasa suunas uskuma ei jäädud. Kas valetaja on võimalik kehakeele põhjal ära tunda? Kas valetaja väldib silmkontakti, žestikuleerib kätega? Või hakkab närvilisusest hoopis higistama? Viimases "Eesti eso" podcast'is käis külas politsei- ja piirivalveameti antropoloog Silvia Tänav, kes on petliku käitumisega seotud tunnuseid uurinud ka oma magistritöös.
Mõni kuu tagasi murdsin üsna rumalalt-õnnetult käe – proovisin võimlemispallil püsti seistes tasakaalu hoida ja prantsatasin sealt nagu viis kopikat maha. Otse küünarnukile – ai! EMO-s sain diagnoosiks küünarluumurru ning vihjati, et tegelikult läks isegi hästi. Halvemal juhul oleksin vajanud operatsiooni. Käsi pandi õlavarrest randmeni kipsi, patsutati seljale ja öeldi, et paari nädala pärast võta kips maha ja kaheksa nädalat ära raskusi tõsta. Paari nädala pärast aga selgus röntgenpildilt, et luu pole veel kokku kasvanud. Ja ka nelja nädala pärast polnud luu veel kokku kasvanud! Raske juhtum! Liikuva jäseme taastumisel – põlve, küünarnuki, õla jne – on kõige suuremaks ohuks selle jäigastumine. Nii ütles mulle Google. Pärast ei lähe käsi enam lihtsalt sirgeks ega paindu täielikult kokku. Ka perearst soovitas kätt vaikselt liigutama hakata, ehkki kandsin edasi ortoosi, mis nägi välja kui robotkäsi. Et paranemisprotsessi kiirendada, broneerisin aja taastusraviarstile. Umbes kuueminutiline kohtumine läks aga oodatust rabedamalt – arst soovitas mul kätt vähemalt kuu aega veel ortoosis paigal hoida. Kui üldiselt soovitatakse liikuva koha murdu fikseerituna hoida 2–3 nädalat, siis antud taastusravispetsialist käskis kätt liikumatuna hoida 8 nädalat. Pärides liikuvuse ja jäigastumisohu kohta, karjus vanem härra mulle tatti pritsides näkku ja ähvardas invaliidistumisega, kui ma tema juhiseid ei järgi. Noh, pisut ebaviisakas suhtlusviis, aga see-selleks, mõtlesin. Vanakooli mees. Ikkagi oma ala spetsialist – konkreetselt vigastustest taastumisele pühendunud arst. Muidugi kuulad, kui nii karmide tagajärgedega ähvardatakse. Aga tegelikult ... tegelikult oleks liikumisega pidanud alustama oluliselt varem. Õnneks jõudsin lõpuks füsioterapeudi juurde, kellega tuli üsna jäigaks muutunud käsi sõna otseses mõttes lahti murda. Tänaseks on käsi täielikult taastunud ja seda paljuski tänu Jörgen Puisile, kes käis saates "Eesti eso" füsioteraapiast lähemalt rääkimas.
Kuidas palka juurde küsida ja oma rahaasjad korda saada, sellest käis saates "Eesti eso" rääkimas kümme aastat investeerimisega tegelenud Kristi Saare. Inimestel on keeruline väga pikalt ette mõelda. Kui pole selleski kindel, mis toimub järgmisel nädalal, siis 30–40 aastat tulevikku vaadata tundub igapäevatoimetuste kõrval hoomamatu kaugusena. Kindlasti ei taha aga keegi meist pensionieas oma lastele või lähedastele koormaks jääda, mistõttu võiks süstemaatilise rahatarkusega alustada kohe. "Distsiplineeritus on enda rahaasjade korraldamisel üks põhilisi märksõnu," ütleb Kristi. Kuidas palka juurde küsida? Kui palju võiks kuus kuluda eluasemele (üüri- või laenumakse), transpordile või toidule? Mitu protsenti palgast peaks kõrvale panema? Mida tähendab meelerahufond? Mida rohkem raha, seda parem inimene – kas kultusfilmist "Wolf of Wall Street" tuntuks saanud väide vastab tõele? Kuidas mõjutab inimese elu pidev rahapuudus? Kust alustada oma investeerimiskarjääri?
Indrek Hargla käis saates "Eesti eso" ning kirjeldas lähemalt oma töömeetodeid. Miks on kõige parem kirjutada pimeduses? Kui kaua võtab ühe romaani kirjutamine aega? Kuidas sündis apteeker Melchior? Milliseid nõuandeid annab Indrek algajatele kirjanikele? Kumb on olulisem – idee või stiil? Need küsimused võetakse jutu käigus täpsemalt arutlusse.
Briti väljaanne The Sun esitas juba neli aastat tagasi Pentagonile palve avaldada materjalid, mida USA kaitseluureagentuur (DIA) maaväliste objektide ja olendite kohta kogunud on. Nüüd, pärast aastaid kestnud läbirääkimisi jõudis avalikkuse ette suur hunnik dokumente, kus on kirjeldatud pehmelt öeldes kurioosseid juhtumeid. Viimases "Eesti eso" saates käis külas ufoloog Igor Volke, kes teemat kommenteeris. Näiteks on dokumentides välja toodud viis seksuaalse alatooniga kokkupuudet maaväliste olenditega. Mõned neist on lõppenud ka rasedusega. Pentagoni dokumentides on kirjeldatud juhtumeid põhjalikult uuritud ning kuigi lood kõlavad ulmeliselt, on paljudel neist nüüd küljes nii-öelda ametlik tempel. Ufolaevadega kokku puutunud inimeste vigastusi on uurinud arstid, kes leiavad, et maaväliste objektide-olenditega kohtumised on tõendatud. 1500 lehekülje vahelt leiab aga sündmusi, mis tunduvad üha kummalisemad – tulnuklaeva märganud inimesed on raporteerinud...
"Teeks nii, et ei oleks fašist! Teeks nii, et ei oleks rassist!" Sedasi kõlab lüürika plaadilt "Oleg", mis valmis Genka ja DEW8 koostöös. Mehed pärjati hiljuti ka aasta hip-hop artisti tiitliga. Kes on müstikasse ja interdistsiplinaarsusesse kalduv DEW8? Saates "Eesti eso" käis külas Siim Parisoo ehk DEW8, kes selgitas ka huvitava artistinime tagamaid. "Ausalt öeldes on selle nime tähendus alles selgumas," ütleb Siim, seega tasub kõrvad kikkis ja meeled erksad hoida. Kellega on siis tegu – produtsendi, räppari, videomeistri või hoopis maalikunstnikuga? Siim tegutseb mitmel rindel ja tõdeb, et mingeid piire pole mõtet endale ümber ehitada. Kuidas sai muusikukarjäär alguse? Millist muusikat kuulas DEW8 lapsepõlves? Miks tõmbab teda tumeduse poole? Kuidas teha hittlugu? Milline näeb välja DEW8 loomeprotsess? Milline näeb välja DEW8 tavaline päev? Kui olulist rolli mängivad tunnustused ja auhinnad? Kui olulist rolli mängib produtseerimisel tehnoloogia? Mil...
Esiteks peab muidugi ära mainima, et Jaan Aru ei kutsu üles inimesi illegaalsete ainetega omavoliliselt katseid tegema. Mees tutvustab viimases "Eesti eso" podcastis erinevaid teadusuuringuid, mis sel alal tehtud, ja selgitab põnevat uurimisvaldkonda teadlase pilgu läbi. Kas teatav hulk inimesi on loovad-loomingulised ja ülejäänud pole seda emapiimaga lihtsalt kaasa saanud? Seda ei tasuks kindlasti arvata, sest loovuse võib endas avastada igaüks. Igaühest ei saa geeniust, kuid igaüks võib jõuda enda potentsiaalini. Kuidas aga enda loovust arendada? Kas kaheks tundi TikTokis on liiga palju? Kust tulevad geeniused? Kuidas tekib ajus uus seos? Kui kaua kirjutas Jaan oma uut raamatut "Loovusest ja logelemisest"? Mida soovitab mees koolinoortele? Need ja mitmed teised teemad uues saates!
Viimases "Eesti eso" podcastis on külas Reedik Pääsuke, kes on varem ka saatejuhi õlga opereerinud. Tõsistest traumadest taastumine võib kulgeda kiiresti, aeglaselt, see võib toimuda edukalt, aga võib lõppeda ka tüsistustega. Saates selgitab doktor Pääsuke, millest see sõltub ja kuidas täielikult taastuda. Kui kaua luu kokku kasvab? Kuidas mõjutab taastumist vanus? Aga luutihedus? Millist rolli mängib toitumine ja teised harjumused? Kas õllejoomine tekitab põletikku? Miks võiks ka eakamad inimesed jõutrenni teha? Miks on meie luud proteesidest või titaanluudest paremad? Kui kaua tuleb taastada atrofeerunud lihaseid? Mida jälgida füsioteraapia juures?