Räägime investeerimiskliimast riskikapitaliturul ning trendidest iduettevõtete maastikul. Uurime, kuidas on sõda Ukrainas avaldanud mõju rahakaasamistele ja kuidas on veel muutunud investorite ning ettevõtete vastastikused ootused. Fondijuht räägib, kuidas on muutunud investeerimisvalikute kriteeriumid ja milliste ettevõtete poole rohkem vaadatakse. Juttu tuleb ka iduettevõtete õiguslikest takistustest ning kõlavad potentsiaalsete tulevaste Eesti ükssarvikute nimed. Veebi teel osaleb saates riskikapitalifondi Specialist VC asutaja ja partner Gerri Kodres (fotol) ning vestluspartneriks on start-up sektori nõustamisele ja investeeringute kaasamisele spetsialiseerunud Triniti vandeadvokaat Valter Võhma. Saadet juhib Gregor Alaküla. Foto autor: Raul Mee.
Saates "Jätkusuutlik ja roheline" räägime innovatsioonist ning kestlikkusest paki- ja postiäris. Kuuleme, milliseid lahendusi võtab kasutusele riigifirma Omniva, et olla jätkusuutlikkuse vallas suunanäitaja. Juttu tuleb juhtimisest ja töötajatest, automatiseerimise vajalikkusest, aga ka sellest, kuidas toetada elu igas Eestimaa nurgas. Postiteenuse pakkujana tuleb jõuda igasse väravasse ja iga kliendini, samal ajal hoida logistikaga seotud keskkonnamõju madal ja sõiduringid mõistlikud. Omniva jätkusuutlikkuse põhimõtteid tutvustavad Omniva juhatuse liige Kristi Unt ja Omniva operatsioonide juht Evert Rööpson. Saadet juhib Mai Kroonmäe.
Piimanduses on järgmine aasta tulemas suured muutused, kui valmib uus piimakombinaat, mille jõudlus vajaks juurde suure koguse toorpiima ehk laudatäite kaupa lehmasid, kes sellist toodangut annaks, aga neid investeeringuid ei ole kuskilt näha. Piima kokkuostuhind on läinud üle pika aja üles ja see annaks piimakarja kasvatajatele lootust ehk parematele aegadele. Samas uued kliimaneutraalsuse eesmärgid ei arvesta Eesti põllumajanduse tublide edusammudega ja neid mõõdetakse kõigile liikmesriikidele ikka ühesuguse mõõdupuu järgi. Neil teemadel räägivad saates Agrone OÜ juht Margus Muld ja Kuivajõe Farmer OÜ juht Urmas Põlluaas. Saadet juhib Juuli Nemvalts. Fotol: Kuivajõe Farmer OÜ juht Urmas Põlluaas (vasakul) ja Agrone OÜ juht Margus Muld ütlevad, et ühine metoodika, mille järgi mõõdetakse CO2 jalajälge on veel suuresti lahtine ja arvutuskäiku ei suudeta piisavalt põhjendada. Foto: Juuli Nemvalts.
Paanikat ja põgenemist pole, ent vaikselt on soomlased ja rootslased Pärnus järjest enam oma kortereid müüki panemas, kinnitab Uus Maa Pärnu Kuninga büroo juhatuse liige Feliks Krapp. Pärnu ja Tartu kinnisvaraturu olukorrast kõnelevas „Uus Maa kinnisvarasaates“ saates toob Krapp välja, et kohalike jaoks ei kipu Pärnu korterite hinnaklass olema jõukohane, seega on välismaalaste müüki jõudnud korterite ostjateks järjest enam Tallinnast tulev jõukam klientuur. Saates uurime, kas sarnane protsess toimub ka Tartus ning küsime ka üldiselt, kas kinnisvaraturg on muutunud võimaliku majanduslanguse ootuses ettevaatlikumaks. Räägime ka Pärnu ja Tartu hetke hinnatasemetest ning selgitame, miks on teatud uusarendused Pärnus müügil eriti kalli hinnaga, ulatudes kuni 7500 euroni ruutmeetri eest. Lisaks räägime ka üürituru olukorrast teeme selgeks kui kiiresti leiab neis linnades turult elamisväärse paaritoalise üürikorteri. Lisaks Feliks Krappile on saates külas Uus Maa Tartu juhatuse liige Kristi Tobreluts, saatejuht on Lauri Leet. Fotol on Pärnus asuv kortermaja, autoriks on Andras Kralla.
Saates selgitab Confido neuroloog ning raamatu „Migreenist vabaks õige toiduga“ autor dr Toomas Toomsoo, millised sümptomid võivad migreeniga kaasneda ja kuidas stress või toit võivad olla migreenihoo vallandajad. Juttu tuleb ka sellest, milline on migreeni puhul üldse hea raviefekt ning mida võiks süüa või vastupidi, vältida, et migreenivabale elule kaasa aidata. Saatejuht on virtuaalkliinik.ee ärijuht Tuuli Seinberg. Foto autor Terje Lepp.
Eesti on ainus arenenud riik maailmas, kus kogu transpordi maksustamine käib ainult läbi kütuseaktsiisi. See suund ei ole jätkusuutlik, sest kõrged kütusehinnad jäävad kestma veel aastateks ning see on juba hakanud valusalt käima nii tavainimeste kui ettevõtete rahakoti pihta, leiti saates „Ärikliendid roolis“. „Olukorras, kus tasuta ühistransport maakondades ei suuda katta inimeste liikumisvajadusi, on oma auto maapiirkondades omamine eluliselt oluline. Juba praegu me näeme, kuidas inimesed lihtsalt ei jaksa enam kütust osta. Loota aga sellele, et kütusehinnad maailmaturul langevad, on tänases olukorras ilmselgelt naiivne,“ leidis Eesti Õliühingu juht Mart Raamat saates „Ärikliendid roolis“. Teine saatekülaline, Eesti Logistika ja Ekspedeerimise Assotsiatsiooni (ELEA) tegevjuht Herkki Kitsing lisas, et transpordiettevõtted on täna raskest olukorrast üle suuresti tänu kütuste lisamaksu kehtestamisele, mida korrigeeritakse kord nädalas. Keegi peab lõp...
Jätkusuutlikkusele pühendatud saatesarjas tuleb seekord juttu Tallinna jäätmemajandusest. Millised on täna suurimad jäätmekäitluse probleemid nii eraisikute kui omavalitsuste tasandil? Mida saab igaüks meist esimese asjana teha, et prügi kogust vähendada? Milline on Tallinna jäätmekäitluse tulevik? Neil ja paljudel teistel teemadel jagab oma mõtteid Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskuse juhatuse liige Taavi Tuisk. Saatejuht on Hando Sinisalu. Foto: Scanpix/Panthermedia.
Tööjõuturu letid on tühjavõitu ja vabade töökäte puudus teeb muret paljudele ettevõtetele. Mis on need tegurid, mis viimastel aastatel on tööjõuturgu mõjutanud? Kas koroonapandeemia ja sõjaline kriis Ukrainas on Eesti tööjõuturgu mõjutanud nii suurel määral, kui kardeti? Millistes sektorites valitseb tööjõu defitsiit ja kas mõne eriala esindajaid on ka üle? Värske saade „Töö ja palk“ tutvustab kuulajaile tööjõuvajaduse baromeetrit – millise seina peal see ripub ja mida sellega mõõdetakse. Vaatame üle, mis seis valitseb praegu tööjõuturul, saame teada, mis ameti esindajatest on tööjõuturul kõige kibedam puudujääk, mida näitab demograafiline vaade ja mis piirkonnad on kõige keerulisemas olukorras. Lükkame ümber ka mõningad müüdid ja jagame soovitusi, kuidas pakutav ametikoht võimalikule kandideerijale apetiitsemaks muuta. Tööjõuvajaduse baromeetrit ja selle värskeimaid tulemusi tutvustab Töötukassa teenusejuht Livia Laas, saa...
"Digiturunduse praktikumi" saates on külas kinnisvaraekspert Peeter Pärtel, kes räägib sellest, kuidas ta enda digiäri edukalt üles ehitas ja kasvatas ning sealt kaudu edukalt enda teenuseid müüb. Saates tuleb juttu blogi pidamisest, e-kirjade saatmisest ning maandumislehtedest. Saadet juhib Priit Kallas Dreamgrow Digitalist. Pildil Priit Kallas ja Peeter Pärtel. Foto: Äripäev
Tallinna Sadama turundusjuht Sirle Arro ja keskkonnajuht Ellen Kaasik räägivad konkreetsetest tegevustest, mida Tallinna Sadam on keskkonnahoiu huvides juba teinud ja mis on lähiajal plaanis. Konkreetsemalt tuleb juttu soodusamatest sadamatasudest keskkonnasõbralikele laevadele, laevadele kaldaelektri võimaluse pakkumisest, reovee vastuvõtust kaldasüsteemidesse ja ringmajanduse arendamiseks tehtavast koostööst Rohetiigriga. Veel tuleb juttu sadama-ala arendusest ja koostööst kogukonnaga ning uutest keskkonnasõbralikest sadamahoonestest. Innovaatilistest projektidest tuleb samuti juttu, näiteks Muuga sadamas on kasutusele võetud unikaalsed e-ninad, mis nuusutavad õhku ja hindavad selle kvaliteeti. Saadet juhib Hando Sinisalu Foto: Tallinna Sadam