Studio N

Studio N

 • Overview
 • Episodes
Overview
himalaya
721 Episodes
Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.
see more
Episodes
721 Episodes

Dnes si můžete poslechnout první část mimořádného textu Dějiny Ruska od Petra Koubského, který pro Deník N načetla herečka Jana Plodková. Kapitola třetí: Nezměrné prostory a car, který nesnášel Moskvu.

Barevné oblečení, nalakované nehty a slzy na koncertech. Britský hudebník Harry Styles, který o víkendu zahrál v Praze, není rocker, na kterého jsme zvyklí. Jeho hudba i on sám mažou hranice mezi mužským a ženským, maskulinním a femininním nebo queer a většinovým světem. Jak a kam posouvá globální pop? A proč se stal hlasem své generace? Hostem Filipa Titlbacha je publicista a kulturní redaktor týdeníku Respekt Pavel Turek.

Proč není dobrý nápad dělat si z partnera či partnerky terapeuta či terapeutku? A kde leží ve vztahu hranice pomoci a laické terapie? Odpovídá párový terapeut Zdeněk Macek. Poslechněte si další díl podcastové minisérie Studia N My a pasti s psychoterapeutem Honzou Vojtkem. Dnes na téma vztah jako terapie.

Novinář slovenského Denníku N Roman Pataj každý den informuje o vývoji bojů na Ukrajině. Sleduje taktiky obou stran, aktualizuje mapy a vyvrací nepravdy. Jak se válka v průběhu času mění? A kdy skončí? Ptá se Filip Titlbach ve Studiu N.

NASA ukázala první snímky z ostrého provozu Webbova vesmírného teleskopu. Lidstvu se tak otevřel pohled do hlubin prostoru a času, jaký nikdo nikdy nespatřil. Jaké objekty teleskop zachytil? Filip Titlbach mluví s vědeckým novinářem Petrem Koubským.

Dnes si můžete poslechnout první část mimořádného textu Dějiny Ruska od Petra Koubského, který pro Deník N načetla herečka Jana Plodková. Kapitola druhá: Rusko pod jhem a v období zmatených časů.

Bývalý premiér, předseda hnutí ANO a obžalovaný poslanec Andrej Babiš objíždí od poloviny května Česko v obytném voze. Cesta po českých náměstích podle něj nejdřív nebyla žádná kampaň, teď už přiznává, že o kampaň jde – nikoliv ale prezidentskou, zemí prý projíždí jako předseda ANO před senátními a komunálními volbami. Redaktorka Barbora Loudová mapovala jeho cestu po Karlovarském kraji. Je jí teď líp? Moderuje Vítek Svoboda.

K čemu je nám nuda? A proč má tak špatnou reputaci? Odpovídá psycholožka Iva Šícha Rolederová. Poslechněte si další díl podcastové minisérie Studia N My a pasti s psychoterapeutem Honzou Vojtkem. Dnes o pasti nudy.

Boris Johnson končí jako šéf Konzervativní strany. Až strana zvolí jeho nástupce, hodlá odejít i z pozice premiéra. Kde leží kořeny britského politického zemětřesení? Ve Studiu N si povídáme s politoložkou Magdou Leichtovou z Oxfordu. Moderuje Vítek Svoboda.

Přinášíme vám debatu Deníku N v Galerii moderního umění v Hradci Králové o současných událostech na Ukrajině s důrazem na úlohu kultury. Hosty debaty jsou novinářka Petra Procházková, náměstek ministra zahraničí Martin Dvořák, předsedkyně Asociace nezávislých divadel Lenka Havlíková a ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. Moderuje vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

123...73
Got questions? We've got the answers
 • What is Himalaya?
  Himalaya is an audio platform that delivers the inspiration and knowledge you need to achieve your most ambitious goals. In just 10 minutes a day, you’ll learn the secrets of happiness, success, and more from some of the world's highest achievers and thought leaders. From our powerful life stories to high-impact courses, you'll find what you need to get inspired and get ahead.
 • Is there a free version that I can try out?
  By default, you’ll have 7 days after signing up before you are charged. You may also be given some promo codes with a longer free trial period. During the free trial period (7 days or longer), you will have full access to all paid content in Himalaya Learning.
 • How can I redeem a promo code?
  You can edit your promo code on the checkout page. Go to https://www.himalaya.com/premium/us and select "Start 7-day free trial". You need to register your account or log in to your account before you go to the checkout page. Click “Have a promo code to apply?” and replace the default promo code with the code you have.
 • Why do you need my credit card?
  In order to verify your identity, we require credit card validation upfront. We'll never charge your card until the free trial period is over. And unless you'd like to cancel, no further action will be needed on your part to begin recurring monthly payments as an official Himalaya listener! If you ever have any questions about payments or charges, please don’t hesitate to contact us at support@himalaya.com. We’ll help you solve your problem as fast as we can.
 • How do I cancel my free trial?
  1. On desktop: Go to https://www.himalaya.com; click your username on the upper right corner, and select “Membership” from the drop-down list; Click your active membership, then click on "Next Billing Date >" and "Cancel Subscription" 2. On Android mobile: In the app, go to "account" and choose the “member details” page, then choose to unsubscribe; 3. On iOS mobile: If you initially subscribe on the web, you cannot cancel it on the iOS mobile app. You need to follow the instructions for cancellation on desktop; if you subscribe via the iOS mobile, you can also turn off the automatic renewal via the iTunes/Apple ID settings.
 • How do I cancel my subscription?
  Subscribed from the Website?
  You can click here to unsubscribe. If you cancel the subscription during the trial period, it will not automatically renew; if you cancel the subscription after successful renewal, the next deduction cycle will not automatically renew.
  Subscribed from IOS or Android apps?
  You can cancel the subscription through Apple or Google Play settings. If you cancel the subscription 48 hours before the expiration of the trial period, the subscription will not be automatically renewed; if you cancel the subscription after successful renewal, the next deduction cycle will not be automatically renewed. You can find detailed information on how to unsubscribe from the link below:Cancel a subscription from Apple  Cancel a subscription from Google Play

With Himalaya APP

Listen On-The-Go
Audio courses turn your chore time into productive learning moments. No need to sit down and get locked in front of a screen
Short & Sweet
Each course is composed of lessons about 5 mins long and designed to be bite-sized to make the learning schedule flexible for you
Accomplish More
Get ahead by learning first-hand insights and knowledge from some of the world's sharpest minds and industry leaders.
app store
google play